Chajtarma 2

Хайтарма

18 травня 1944 року. Тисячі кримських татар за наказом Сталіна мають бути виселені зі своїх земель. Свідком усього цього стає Амет-Хан Султан, ас радянської авіації.

13.04.2016 / середа / час 19.00

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

Вхід вільний

Україна, 2012 рік, 90 хв.
режисер: Ахтем Сеітаблаєв
сценарій: Микола Рибалка
оператор: Володимир Іванов
в ролях: Ахтем Сеітаблаєв, Олексій Горбунов, Андрій Мостренко, Усніє Халілова, Андрій Самінін
виробник: Ленур Іслямов, Іванна Дядюра
виробництво: Продакшн-студія ATR

нагороди: Kimera International Film Festival – найкращий фільм, найкращий режисер; Міжнародний кінофестиваль Korona KarpatGrand Prix; нагорода Nike в категорії Найкращий фільм СНД та Балтики.

Qaytarma татарською – повернення і водночас назва народного танцю. Фільм переносить глядачів у 1944 рік. Червона Армія звільнила Крим від гітлерівців. Герой Радянського Союзу майор Султан Амет-Хан, ас радянської авіації, прибув з фронту у коротку відпустку до рідної Алупки. Вранці наступного дня, за наказом Сталіна, розпочинається зачистка півострова від кримських татар як колаборантів. Енкаведисти виганяли людей з власних будинків.

Від офіцера, який керує операцією у Алупці, Султан довідується, що і він, хто збив понад 30 німецьких винищувачів і має звання Героя, як кримський татарин вважається зрадником. Пілот у розпачі намагається врятувати свою кохану і родину. Сценарій виник на  основі історії кримських татар, які безневинно були депортовані 18 травня 1944 року з Криму до Узбекистану, звідки повернулися на батьківщину після 45 літ розлуки.

Ахтем Сеїтаблаєв народився 11 грудня 1972 в Узбекистані. Український актор і режисер кримськотатарського походження. Походить з родини депортованих у 1944 кримських татар, які повернулися до Криму після падіння СРСР. Закінчив акторський відділ та режисуру Київського національного університету театру, кіно та телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого. Грав у спектаклях Державного кримськотатарського академічного музично-драматичного театру в Сімферополі. Після анексії Криму Росією переїхав до Києва, де працює на Суспільному ТБ як ведучий військово-патріотичного talk-show. Заслужений артист АР Крим.

Фільмографія:

2007 “Квартет для двох”, “Фабрика щастя”

2008 “Операція «ЧеГевара»”

2009 “Осінні клопоти”

2011 “Одного разу у Новий рік “, “Темні води”, “Чемпіони з підворіття”

2012 “Хайтарма”

 Share This:

facebooktwittergoogle_pluslinkedin